Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé


Ovládání prostředí QBASICu

Slide

Prostředí QBASICu odpovídá své době. Na druhou stranu pochází z doby, kdy standardy pro ovládání vznikaly a mnoho společných prvků najdeme i v dnešních Windows. 

Pro ovládání můžeme používat myš, ale zvládnou se to dá i bez ní. Pokud používáte myš, zapomeňte na kurzor ve tvaru šipky. Jsme v textovém režimu a musíme si vystačit s obdélníkovým kurzorem. 

Pro ovládání je dobré si zapamatovat několik základních kláves (schválně jejich funkci vyzkoušejte v nějaké Windows aplikaci; jak se liší?) 

  • TAB - slouží pro přechod mezi jednotlivými ovládacími prvky či oblastmi 
  • Mezerník - provádí volbu/ovládá vybraný prvek. Například slouží pro stisknutí tlačítka či pro zaškrtnutí checkboxu 
  • Enter - odpovídá stisku tlačítka OK v dialogových boxech nebo vybírá položky v menu 
  • ESC - slouží k “vyskočení” (návratu zpět) nebo jako tlačítko Cancel (zrušení operace) 
  • ALT - používá se buď jako součást klávesových zkratek nebo samostatně. Při samostatém stisku nás přesune do nabídky (menu) 

Podstatnou změnou v ovládání je editor zdrojového kódu. Chová se jako editory, na které jsme běžně zvyklí (např. Poznámkový blok nebo Geany). Klávesa Enter tedy slouží k vložení nového řádku (nemusíme a vlastně ani nesmíme klávesu Enter používat k potvrzování oprav) 

QBASIC obsahuje kompletní nápovědu nejen ke svému ovládání, ale především ke svým příkazům. Bohužel je v angličtině, takže se můžeme i trochu pocvičit.