Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé


QBASIC

Slide

Společnost Microsoft samozřejmě přišla s nástupci jazyka GWBASIC. Prvním z nich byl jazyk QuickBasic, který byl nabízen jako součást vývojového prostředí a obsahoval překladač. 

Známější však je prostředí a jazyk QBasic, který z QuickBasicu vychází. QBasic je interpretovaný jazyk a byl dodáván se systémem MS-DOS od verze 5.0 jako nástupce GW-BASICu. 

Byl obsažen i ve Windows 95 a 98 (oba tyto operační systémy byly založeny na MS-DOSu, takže to bylo jen logické pokračování). 

QBASIC zavádí několik novinek. Hlavní z nich je, že nepotřebujeme číslovat řádky. Dokonce se to ani nedoporučuje (QBASIC ale podporuje staré programy psané v GWBASICu s číslovanými řádky).  

S vypuštěním číslovaných řádků přichází i další vylepšení jazyka - zavádí např. více datových typů, pojmenované podprogramy (subroutines či též procedury a funkce) a přibližuje se tak moderním vyšším programovacím jazykům. 

Posledním vylepšením je moderní vývojové prostředí (na svou dobu pochopitelně), které umožňuje snadné ladění programů a především jednodušší editaci. 

QBasic není v dnešní době úplně mrtvým jazykem. Je možné si nainstalovat vývojové prostředí i do Windows 10 případně i do jiných operačních systémů. 

Microsoft nabízí ve svém obchodě (Microsoft Store) aplikaci QBasic pro Windows 10, která umožňuje vytvářet a spouštět programy. 

Zajímavým počinem je též prostředí QB64, které obsahuje kompilátor schopný produkovat aplikace spustitelné ve Windows či jiných operačních systémech.