Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé


Interpret

Slide

Interpret je program, který na konkrétním procesoru vykonává příkazy napsané ve vyšším programovacím jazyce. 

Typickými zástupci interpretovaných jazyků je právě BASIC (ve variantě PC/GW-BASIC, jiné varianty jazyka to mohou mít jinak), JavaScript (jazyk používaný pro “rozhýbání” webových stránek) nebo příkazová řádka (shell). 

Výhodou interpretace je velmi rychlý vývoj aplikací, zejména díky snadnému ladění (odstraňování chyb). Program si můžeme kdykoli zastavit a podívat se na hodnoty proměnných či zjistit další informace. 

Jednoduchá je i “výroba” samotného interpretu. To je také důvod, proč interpretované jazyky slavily v minulosti takové úspěchy. Například interpret BASICu pro počítač ATARI se vešel do 8kB. Interpret je možné vytvořit pro řadu různých platforem a interpretované jazyky tak mohou být platformově nezávislé (což např. JavaScript splňuje). 

Interpret má však i své horší stránky. Nevýhody jsou tak velké, že se dnes interpretace používá pouze ve vybraných případech.  

Hlavní nevýhodou je potřeba samotného interpretovacího programu. Ten totiž musí mít i uživatel (zákazník). V našem případě platí, že kdo nemá PC-BASIC, tak si náš program prostě nespustí. 

Další nevýhodou je obtížné skrytí zdrojového kódu - téměř každý se může podívat na to, jak jsme náš program napsali (existují samozřejmě způsoby, které tomu brání nebo to znesnadňují, ale většinou je zdrojový kód k dispozici přímo zákazníkovi/uživateli) 

Největší nevýhodou interpretace je rychlost, přesněji pomalost programu. Realizace každého příkazu trvá velmi dlouho, protože existuje prostředník mezi naším programem a procesorem, který pro svou práci nějaký čas potřebuje.