Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé


Historické grafické adaptéry

Slide

My se však vrátíme o několik desítek let zpátky a podíváme se, jaké grafické adaptéry podporuje GWBASIC a tím i PC-BASIC. 

  • Monochrome Display Adapter (MDA) - základní grafická karta pro počítače IBM PC. Pochází z roku 1981 a umí pouze monochromatický (tj. černobílý) textový režim. Programátor může adresovat (=ovládat) pouze jednotlivé znaky, nikoli samotné obrazové body (pixely). Textový režim má 80 sloupců a 25 znaků a znaky mohou mít velikost až 9x14 bodů. Efektivní rozlišení tak je 720x350 bodů. Každá buňka obsahující znak může nabývat 4 odstínů (intenzit) popředí a pozadí. MDA využívalo 4KB paměti
  • Color Graphics Adapter (CGA) - je první opravdu grafická karta společnosti IBM. Rovněž pochází z roku 1981. Sloužila jako (dražší) alternativa k MDA. Kromě počítačových monitorů umožňovala i připojení k televizoru. Využívala 16KB paměti. Maximální rozlišení bylo 640x200 bodů, maximální počet současně zobrazených barev mohl být 4 z 16-ti barevné palety (jen v nižším rozlišení 320x200 bodů). Ve speciálním low-res režimu 160x100 bodů bylo možné zobrazit 16 barev
  • Hercules Graphics Card (HGC) - karta rozšiřovala možnosti MDA, se kterou byla zpětně kompatibilní, o grafický režim. Vše bylo založeno na původním MDA textovém režimu, který byl rozšířen o přímou adresaci jednotlivých obrazových bodů. Společnost IBM kartu Hercules (pochopitelně) nepodporovala a podpora tedy nebyla obsažena v BIOSu. Každý program, který chtěl kartu podporovat ji musel ovládat sám. Proto ani v BASICu její podporu nenajdeme. I přesto byla karta velmi oblíbena. Karta byla osazena 64 KB paměti.
  • Enhanced Graphics Adapter (EGA) - tuto grafickou kartu uvedla společnost IBM v roce 1984 jako nástupce standardu EGA. Umožňuje používat až 16 barev, které je možné vybrat z 64-barevné palety. Maximální grafické rozlišení je 640x350 bodů, některé karty další výrobců zvládají i rozlišení 640x400, 640x480 nebo 720x540 bodů.
  • Video Graphics Array (VGA) - je posledním “standardním” adaptérem, který společnost IBM uvolnila v roce 1987. Maximální rozlišení je 640x480 bodů a umožňuje zobrazit 16 barev. Více barev (až 256) je možné zobrazit v režimu 320x200 bodů. Barvy bylo možné vybírat z palety čítající 262 tisíc barev. Karta používala 256 KB paměti.
  • Současné adaptéry - v devadesátých letech ztratila společnost IBM svou pozici v oblasti standardizování PC. Další výrobci začali nabízet své produkty s vyšším rozlišením a vlastní architekturou pod souhrnným označením Super VGA. V dnešní době je architektura grafických karet plně v režii výrobců a u každé karty je jiná. Vývojářům je grafická karta prezentována pomocí softwarového rozhraní, které realizuje tzv. ovladač grafické karty, který úzce spolupracuje s operačním systémem. 

Vzhledem k datu svého vzniku je logické, že GW BASIC (a tedy i PC-BASIC) podporuje pouze standard EGA (včetně režimů CGA).