Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé

Hardware I

Úvod

 

Simulátor obvodů

Nemáte-li stavebnici, dejte tam třeba sojovou omáčku 😉 Tak by to asi řekl jeden nejmenovaný kuchař. My ale kuchaři nejsme a musíme si poradit jinak.

Chcete-li si s obvody pohrávat bez stavebnice a navíc ještě bezpečně, existuje velmi jednoduchá cesta, a to je simulátor. Všechny naše experimenty jsou připravené i pro simulační program. Takových programů máme více, každý se hodí pro jiné případy.

Falstad circuit

Falstad je velmi šikovný simulační program, který používáme zejména pro simulaci analogových obvodů (co to konkrétně je, zjistíte v našm povídání). Zvládá ovšem i jednoduchá digitální zapojení.

Falstad Circuit

Program je napsán v jazyku JavaScript a funguje přímo v prohlížeči. Není tedy třeba nic instalovat a složitě konfigurovat. Stačí použít odkaz, který vám níže nabízíme. Oba odkazy se otevírají v novém okně. Pro běžnou práci doporučujeme zelené tlačítko.

Stránky programu Falstad FullScreen verze Falstad

Jak pracovat s Falstad Circuit

V programu si můžete vlastními silami kreslit schéma. Krátký návod, jak se to dělá najdete zde: Stručný český návod pro Falstad.

V našich cvičeních (říkáme jim laby) pak najdete druhou možnost, kterou jsou připravené obvody v textové formě, které je možné do aplikace importovat.
Postupujte takto:

  1. Označte na stránce labu text pro Flastad (je uveden v samostatném okně) a zkopírujte jej do schránky (klávesovou zkratkou Ctrl + C)
  2. V aplikaci Falstad Circuit vyberte z nabídky File příkaz Import From Text
  3. Otevře se okno, do kterého vložte (klávesovou zkratkou Ctrl + V) připravený text ze schránky a klepněte na tlačítko OK

Falstad - Import From Text