Vědět víc - vzdělávací portál pro zvídavé


Hardware I

V jednom z našich kurzů jsme konstatovatli, že bez programu je počítač jen hromadou šrotu. Možná to ale není tak docela pravda. I ta hromada šrotu je zajímavá a skrývá úžasné technické detaily.

V tomto kurzu se podíváme na to, jak funguje hardware. Začneme od jednoduchých obvodů a postupně poskládáme jednotlivé části počítače. Na virtuálním stroji si pak vyzkoušíme některé starší modely počítačů a ověríme chování staršího hardware.

Důvod, proč si budeme hrát se starším hardwarem je ten, že starší harware je jednodušší a můžeme snadno provádět experimenty. Moderní počítače mají hardware ukrytý pod silnou vrstvou operačního systému a "běžný smrtelník" se k němu prakticky nedostane. Navíc - virtuální hardware nemůžeme poškodit. Poškodit nový a drahý počítač se totiž určitě nevyplatí.

Pro koho je kurz určen

Tento kurz je určen pro všechny zájemce, zejména pak pro děti od cca 11 let (5. třída ZŠ). U dětí samozřejmě záleží na jejich talentu, intelektu a dalším, berte tedy věk jako orientační.

Náš výklad řadu věcí zjednodušuje a v mnoha místech není úplně "vedecky" přesný. Věříme, že to je malá daň za to, že chceme zpřístupnit tuto oblast mladšímu publiku a třeba někoho i trochu "pošťouchnout" k dalšímu vzdělávání v oblasti hardwaru.

POZOR

V rámci tohoto kurzu budeme experimentovat s elektřinou a skutečnými součástkami. I když jsou pokusy připravené pro děti, vřele doporučujeme zajistit jim dozor dospělé osoby nebo je nechat provádět experimenty virtuálně v simulačním programu.

Pro provádění experimentů se používá jednoduchá stavebnice. Stavebnici použitou v rámci tohoto kurzu není možné koupit.
Stavebnici si můžete vyrobit, použít jinou ze stavebnic nabízených na trhu nebo použít nepájivé kontaktní pole a diskrétní součástky.
Nouzovou variantou je provádění všech experimentů v simulačním softwaru.

Jak je kurz organizován

Kurz je organizován do jednotlivých tematicky zaměřených lekcí. Nikde není stanoveno, jak dlouhý časový úsek má lekce zabrat (jestli jednu či více vyučovacích hodin), postup je plně v režii vyučujícího (či studenta v případě samostudia).

Jednotlivé lekce jsou rozděleny na krátké články, které odpovídají obrázkům prezentace (prezentace může být použita při společné výuce, články pak jako učebnice).

Kurz je dostupný on-line, k dispozici je i ve formě PDF souborů (prezentace a články) pro tisk či použití ve výuce. PDF soubory jsou k dispozici pouze registrovaným uživatelům (přispěvatelé, účastníci kroužků, sponzoři).

V levém sloupci naleznete přehled lekcí. Po kliknutí na odkaz se otevře příslušná lekce. V rámci každé lekce pak najdete v levém sloupci seznam stránek tvořících lekci. Zpět na tento článek se dostanete klepnutím na modré tlačítko Úvod v levém sloupci.